خامنه ای نه تنها با علوم انسانی، بلکه با فیزیک و ریاضی هم مشکل دارد!

مجسمه امیر کبیر در پارک ملت، ساخته ابوالحسن خان صديقي

مجسمه امیر کبیر در پارک ملت، ساخته ابوالحسن خان صديقي

آغاز دانش نوین در ایران به دوره زمامداری امیرکبیرو افتتاح مدارس دارلفنون بر میگردد. دانش نوین مانند فیزیک و ریاضی و شیمی و مهندسی، با چونی و چرایی پدیده ها سروکار دارد و هیچ امری برایش مقدس و آسمانی نیست. دانشمند می پرسد تا کشف کند. او از این رو که به هیچ تقدسی قائل نیست بی رحمانه پدیده ها را به چالش می کشدتا از راه تحقیق تجربی و عقلی چیزی را نفی، اثبات یا کشف کند.

اما انسان مذهبی، تکلیف محور است. نمی پرسد و فرمان می برد. فردی معتقدتر و به خدا نزدیک تر  است که کمتر بپرسد و بیشتر اطاعت کند. برای او همین قدر که فلان آخوند مذهبی در رساله اش، در کتابش یا بر بالای منبرش چیزی را بیان داشته، حجت می شود. حتی اگر هزار آخوند در مسئله ای هزار نظر «اجتهادی» داشته باشند و از یک حدیث، هزار گونه برداشت کنند!

انسان مذهبی وقتی وارد وادی سیاست می شود، در این سردرگمی هزاران راهه، «ولایت فقیه» را یک حجت درونی برای خود می یابد: «من به برداشت و اجتهاد ولی فقیه عمل می کنم، به درستی و نادرستی اش کاری ندارم. اینکه نظر او با فلان مرجع دیگر تفاوت دارد به من مربوط نیست. اگر ولی فقیه حکم کند که آدم بکشم، یا تقلب کنم، برای من کافیست. بهشت ارزانی من است، چون به حجت شرعی رسیده ام و به آن عمل کرده ام». این چکیده معنای ولایت فقیه است. یعنی نپرس و از ولی فقیه فرمان ببر. چند و چونی هم درکارش نیار.

امری که «دانش» و «علم» به شدت آن را نفی می کند. دانایی در دانش تجربی، از پرسیدن، شک کردن و کاویدن حاصل می شود و این امر خطری بالقوه برای نگاه «تکلیف محور» مذهبی به جهان است.

اینجاست که مخالفت خامنه ای با علوم انسانی و دانشگاههای مستقل و اندیشمندان آزاد آغاز می شود. خامنه ای نه تنها با علوم انسانی بلکه با «ماهیت علم» مشکل دارد. چون حتی یک دانشجوی فیزیک هم در دانشگاه، یاد میگیرد شک کند، سوال کند و چیزی برایش تقدس نداشته باشد. همین دانشجوی فیزیک، شیمی، ریاضی و یا مهندسی، وقتی وارد سیاست می شود، یا در جامعه حضور می یابد با همان پشتوانه نگاه تجربی، شک گرایانه و استدلالی خود به پدیده های اطراف خود، برخورد می کند. چون دانشگاه نوین او را چنین پرورش داده است: سوال کند و به چالش بکشاند. این ربطی به رشته تحصیلی او ندارد. چه در رشته های علوم انسانی باشد و چه در رشته هایی مانند فیزیک و شیمی و مهندسی، او در دانشگاه یا دگرفته است که بپرسد و بپرسد و …

بی شک اگر جنبش سبز همینطور پیش برود و بازهم نظریه سلطانی ولایت فقیه را هب چالش بکشاند، خامنه ای مجبور خواهد شد علوم غیر انسانی را هم محدود و محدود تر کند و یا آنها را اسلامی کند تا دانشجو یاد نگیرد که سوال کند و به چالش بکشد!

تاختن به امیر کبیر از سوی یکی از گماشته های خامنه ای به نام علم الهدی، دقیقا از همین زاویه قابل بررسی است. او می گوید:

«امیركبیر در زمان تأسیس دارالفنون تدریس و آموزش‌های دینی را منع و به عنوان یك اصل قرار داد زیرا بر این باور بود كه آموزش‌های دینی باعث رشد نكردن فناوری می‌شود… بر همین اساس امیركبیر، دو نفر ضد خدا و مخالف دین را در رأس دارالفنون قرار داد تا از نفوذ دین در آنجا جلوگیری كند و به همین دلیل سكولارسازی در جامعه سیاسی و فرهنگی نفوذ كرد… این اقدام در آینده تأثیر خود را نشان داد؛ ‌انقلاب ضد استكباری و ضد قاجار توسط روحانیت و جریان دینی ‌و جریان مقدس انقلاب مشروطیت به دلیل وجود ‌رسوبات این تفكر غربی بین یك سری غرب‌زده‌ به جایی نرسیدند… در طول تاریخ تاكنون ریشه همه انحراف‌های جریا‌ن‌های ملی‌گرا و جریان‌های فرهنگی و سیاسی در جامعه سكولاریزم است كه منشا همه فلاكت‌هاست. … تفكر سكولاریسم شدن دینی در واقع همان جریان شرك و نفاق است و این بنیان تمامی انحراف‌ها و فتنه‌هاست كه نتیجه آن طرح شیطانی اسلام منهای روحانیت و اسلام منهای حكومت است».

اشاره او به اتفاقات سیاسی مانند مشروطیت جالب است. او گویا نمی داند یا خود را به نفهمی می زند که مشروطیت حاصل آشنایی همان ایرانیان غرب زده و بی نماز با جوامع غربی بود. با دانش و اندیشه فلسفی جدید در غرب. اندیشه ای که با جرات «شروع به پرسیدن» می کند:» چرا فرد معلول و مریضی  مانند مظفرالدین شاه، واسطه خدا باشد و همه امورات آدمیان در دست همایونی اش قرار گیرد؟» …

به هر روی امیر کبیر بود که علوم جدید را به ایران آورد و دارالفنون، مدرسه نوین و دانشسرا را در مقابل مکتبخانه های آخوندی قرار داد. خامنه ای و آخوندهای هم طیف او، با ماهیت علوم و دانش نوین مشکل دارند و علم را مانعی اساسی در برابر استیلای مذهب می بینند چون خداگونگی آنها را به چالش می کشاند. همان مشکلی که صد سال پیش مردم با نظام همایونی مظفری داشتند اکنون با نظام آسمانی ولی فقیه دارند!

نظر کاربران بالاترین درباره این مطلب

0 Responses to “خامنه ای نه تنها با علوم انسانی، بلکه با فیزیک و ریاضی هم مشکل دارد!”  1. نوشتن دیدگاه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s