افسوس بلاگفا از کوچ دسته جمعی وبلاگنویسان به بلاگر و ووردپرس!

خیلی از وبلاگنویسان کار وبنویسی را به طور جدی از سال 80-81 شروع کردند. ابتدا با پرشین بلاگ و بعدتر با بلاگفا و کمتر با بقیه. بلاگفا به دلیل کاربرپسندی و میزبانی خوب، به تدریج جای پرشین بلاگ را گرفت.

وبلاگنویسان چهار سال دوم ریاست جمهوری محمد خاتمی با آرامش و امنیت نوشتند. گرچه عده ای هم دستگیر شدند اما پدیده ای به نام فیلترینگ فراگیر و یا حذف وبلاگهای با سابقه وجود نداشت.
با ظهور احمدی نژاد و بسته شدن تدریجی فضای سیاسی کشور وبروز انتقادات گسترده به نحوه مدیریت کشور توسط او و خامنه ای، پدیده فیلترینگ وبلاگها روز به روز شدیدتر شد.
با کودتای انتخاباتی در سال 88 ، اعتراض جوانان و دانشجویان و وبلاگنویسان به عملکرد حکومت کودتا، شدیدتر و تندتر گشت. وبلاگها به یکی از مهمترین منابع ارسال خبر، تحلیل و یا فیلم و مدرک درباره وقایع بعد از انتخابات و یا نقد ارکان حاکمیت پرداختند. وبلاگهای جدیدی نیز یکی پس از دیگری برای پوشش اخبار باز شدند. به این ترتیب خبر رسانی وبلاگنویسی استمرار داشت. حتی با فیلترینگ همه چیز! فیلترشکن دیگر مانند نرم افزار سیسیتم عامل ویندوز، یکی از ملزومات هر رایانه ای بود. فرد تا رایانه را روشن می کرد، بلافاصله فیلترشکن را هم راه می انداخت. دیگر فیلترینگ سایتها کارساز نبود. از این رو فیلترچی ها با اختیار تام، هر روز فهرست بلندی به نشانی مدیران سرویسهای وبلاگ داخلی می فرستادند تا هر وبلاگی که در آن ذره ای از انتقاد به نظام بود  را یک شبه از عرصه هستی ساقط کنند.

به این ترتیب بسیاری از وبلاگهایی که صاحبانش با استقامت و پایداری آن را به نشو و نما رسانده بودند تا پرستیژی بگیرد و در بین وبگردها جا بیفتد یک شبه حذف گردیدند. بدون هیچ اخطار و توضیحی!

علاوه بر این شناسایی و دستگیری بسیاری از وبلاگنویسان و افزایش تهدیدهای امنیتی و فنی، باعث شد تا بسیاری از وبلاگنویسان اجتماعی و سیاسی، که اتفاقا از وبلاگنویسان مستمر و جدی بودند، از بلاگفا و پرشین بلاگ و  …به سرویس دهنده های وبلاگ خارجی بویژه بلاگر و وردپرس مهاجرت کنند.
این امر شاید در اوان کار، چندان برای مدیران سرویس دهنده های وبلاگ داخلی مهم نبود اما به مرور تاثیرش را گذاشت. به مانند فضای عمومی جامعه، درصد عمده ای از وبلاگنویسان جوان، از منتقدان حاکمیت و معترضان وضع موجود  بودند و بیشتر وبلاگهای فارسی به این دسته از جوانان و دانشجویان و مردان و زنان وبلاگنویس، تعلق داشت تا به طرفداران حاکمیت و دولت بر آمده از کودتای 22 خرداد 1388.
هجرت این دسته ی عظیم از وبلاگنویسان تاثیر گذار و پرخواننده، بلاگفا و … را از رونق سالهای قبل انداخت. با کاهش نویسندگان وبلاگها و خوانندگان آنها، بالتبع درآمدهای آنها از آگهی های تبلیغاتی نیز کاهش یافت.

نامه انتقادی  مدیران چند سرویس دهنده وبلاگ داخلی از امر ونهی های فیلترچیهای حکومتی، به شدت نشان از این گلایه مندیها دارد. آنها اکنون به خوبی درک کرده اند که وبلاگنویسهای معترض چه نعمتی بوده اند! تا جایی که در بخشی از نامه به فیلترچیها پیشنهاد می کنند که :» …( به جای درخواست حذف تمام وبلاگ) به حذف آن مطلب از وبلاگ و ارسال اخطار به بلاگر خاطی بسنده کنند و … سرویس دهندگان خارجی (مانند بلاگر وورد پرس) را فیلتر کنند تا وبلاگنویسان به حضور در سرویسهای میزبان داخلی ترغیب شوند»!

بعید است وبلاگنویسان سیاسی و منتقد بار دیگر به بلاگفا و … برگردند. از روزهای خوش گذشته ی بلاگفا تنها یک آه و افسوس برای
علیرضا شیرازی مانده است! چرا که او حتی حاضر شده با توسل به «فیلترچی های امنیتی» ما را به دوستی های  گذشته ترغیب کند!

1 Response to “افسوس بلاگفا از کوچ دسته جمعی وبلاگنویسان به بلاگر و ووردپرس!”پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s